Nowotomyska Grupa Dyskusyjna

nieformalne dyskusje polityczne i religijne

Nieformalna grupa dyskusyjna
von Metternich:
Ale to prawda skoczy. Z tym, że wzrost PKB nie świadczy o tym jak przeciętny kowalski jest bogaty :) RDO czyli coś co wylicza się z PKB już bardziej ale to nadal nie jest wskaźnik oddający stan faktyczny społeczeństwa, od tego są inne współczynniki :P Ja uważam, że należy być elastycznym jak idzie to być kapitalista jak trzeba trochę posocjalizować to trochę posocjalizować Takiej Australii to np. wychodzi świetnie :)

Ja uwielbiam książki Hayeka, jego książki mądrzej krytykują istnienie socjalizmu w państwie niż robi to korwin. "droga do zniewolenia" to już wgl coś wspaniałego. Problem jest taki, że czysty kapitalizm nie mógł działać nigdy zawsze, gdy dochodziło do rzeczy których ludzie się bali interweniowano, ciężko powiedzieć co by się stało bez interwencji, ale ja np. nie chciał bym przechodzić przez formę monopolizacji rynku, gdzie założenie firmy jest nie opłacalne a czasem wręcz niemożliwe(takie przypadki w historii były :P )
Jeśli chodzi o konkurencje to najlepiej opisuje ją Vilfredo Pareto choć teoria gier podważa część jego tez niestety.
Choć i z nim i z Teorią gier dopiero się zapoznaje więc w ten temat nie chciałbym brnąć bo nie mam wiedzy do dyskusji o nim. :P